Viorel Maier: Cele mai apreciate vs mai puțin apreciate țări din lume / Care-i poziția Israelului? / Dar a României?

 Recent am citit un articol cu titlul de mai sus. Clasamentul, întocmit de Visual Capitalist, sintetiza scorul percepției (între - 24 și + 36), calculat în urma unui sondaj efectuat pe o populație de 46.667 persoane din 85 țări. 

Viorel Maier

Anima News
- Cele mai apreciate sunt, în ordine descrescătoare, Elveția, Canada, Japonia, Suedia, Italia, Norvegia, Spania, Australia, Danemarca, țări cu un nivel de trai, cultură și civilizație foarte ridicat.

Potrivit analize Visual Capitalist, România se află pe locul 42 în general, marcând o creștere semnificativă de 20 de locuri în percepția globală. Această îmbunătățire evidențiază o tendință de creștere a reputației țărilor din Europa de Est pe baza moștenirii și culturii lor.

Absolut surprinzător, jignitor și de neînțeles este clasamentul celor mai puțin apreciate țări. 

Lista începe cu ISRAEL, urmată de Coreea de Nord, Afganistan, Iran, S.U.A., Iraq, Rusia, Siria. Pakistan, etc.  

Știm, resimțim antisemitismul cu care suntem priviți, nu doar de țărie arabe, musulmane, dar și de multe state europene. Și nu numai la nivel guvernamental (prin recunoașterea statului inexistent Palestina),dar și de cetățenii simplii. 

Iar motivele nu sunt doar presiunea ecomonică (petrolul), politică și militară (actele teroriste), demografică, dar și lobby-ul puternic prin mass media.  

Nici Israelul nu este o țară perfectă, avem și aici probleme politice, sociale, economice. Cu toate acestea suntem singura țară cu o democrație adevărată din toată zona înconjurătoare, cu libertatea credinței, cu o minoritate arabă reprezentată în parlament, sistemul judecătoresc, armată și poliție, etc. 

Iar eforturile dureroase pe care le facem pentru păstrarea independenței, în confruntările cu Hamas, Hezbollah, Iran, Yemen, etc., costă vieți, diminuiază percepția externă. 

Sunt curios dacă țările cele mai apreciate ar fi în locul nostru, ar putea face măcar o parte din realizările noastre. 

Aducem aminte Europei că Israelul este bariera care o apără de invazia arabo-musulmane. 

Mai gândiți-vă când emiteți opinii defăimătoare la adresa Israelului. (Viorel Maier, Anima News)

© Anima News 2026. Materialul poate fi preluat gratuit cu menționarea obligatorie a sursei: Anima News

Trimiteți un comentariu

0 Comentarii