Analiștii militari susțin că Teheranul și-a atins scopul principal prin utilizarea grupării Hezbollah pentru a destabiliza frontiera de nord a Israelului.
ANIMA NEWS - Strategia Iranului de a menține o presiune constantă asupra forțelor de apărare israeliene prin intermediul milițiilor Hezbollah a reușit să blocheze resurse militare semnificative pe frontul de nord. Experții în securitate subliniază că obiectivul central al Teheranului a fost crearea unei zone de uzură care să deturneze atenția Israelului de la alte puncte strategice din regiune.
Această stare de conflict prelungit a permis Iranului să își consolideze influența în Liban și să testeze capacitățile de reacție ale sistemelor de apărare antiaeriană israeliene. Atacurile repetate cu drone și rachete au fost concepute pentru a eroda reziliența civilă în localitățile de frontieră, forțând evacuări masive care au generat costuri economice și sociale ridicate.
Oficialii militari de la Ierusalim au recunoscut că prezența Hezbollah la graniță reprezintă o amenințare structurală care a servit intereselor geopolitice ale regimului de la Teheran. Deși forțele Tzahal au desfășurat operațiuni ofensive pentru a neutraliza infrastructura teroristă din sudul Libanului, influența iraniană asupra deciziilor tactice ale grupării rămâne factorul determinant al ostilităților.
Evoluțiile recente sugerează că Iranul consideră misiunea „frontului de nord” ca fiind un succes în cadrul doctrinei de încercuire a Israelului cu organizații proxy. Reducerea intensității luptelor, solicitată acum în cadrul noilor negocieri de pace, este văzută de anumite cercuri politice ca o consolidare a câștigurilor strategice obținute de Teheran în ultimii ani. (Anima News)
© Anima News 2026. Materialul poate fi preluat gratuit cu menționarea obligatorie a sursei: Anima News.

0 Comentarii