Ludovic Orban: Sub nicio formă Grindeanu

 Grindeanu trebuia desemnat imediat după adoptarea moțiunii de cenzură. Acum, ar fi o nouă greșeală gravă a lui Nicușor Dan dacă îi dă mandat președintelui PSD.

Atât guvernul Tomac cât și guvernul Veștea au fost, de fapt, guverne PSD. Și ambele au eșuat. Tomac și-a depus mandatul și guvernul Veștea a fost respins de parlament. 

Adică, PSD este cel care a eșuat de două ori în tentativa de a obține majoritate pentru două propuneri de prim-ministru asumate și susținute doar de PSD. 

Deci, PSD nu are cum să mai primească și a treia oară mandat de la președinte, după ce s-a văzut clar că nu poate obține majoritate în Parlament.

În plus, Grindeanu este un lider politic aproape de faliment, care nu are susținere publică, având o cotă de încredere aproape de ... genunchiul broaștei. Nici în PSD, Grindeanu nu mai este dorit și susținut. Iar acțiunile lui Grindeanu din ultimele luni l-au transformat într-un lider nefrecventabil pentru toate celălalte partide politice din Parlament. A trădat partenerii de coaliție, depunând moțiune de cenzură împreună cu AUR contra guvernului din care făcea parte. A complotat și a alimentat trădările din PNL. A exclus USR din orice formulă de guvernare. A încercat să spargă AUR prin racolarea de parlamentari la bucată cu orice...preț. 

Niciun partid parlamentar nu îl mai acceptă pe Grindeanu nici măcar ca partener de dialog.

Grindeanu a mai fost premier și a demonstrat clar că nu are pregătirea, cunoștințele și calitățile necesare pentru a conduce un guvern. Partenerii noștri de la nivel internațional nu au încredere în Grindeanu și în PSD. Evaluările agențiilor de rating arată foarte explicit această neîncredere.

Ca atare, domnule președinte, vă somez să nu mai comiteți încă o gafă, care, cu siguranță, va prelungi și adânci criza. Nu îl desemnați premier pe Grindeanu!

Opinia mea este că singura soluție decentă pe care o mai aveți la dispoziție este să desemnați un premier susținut de PNL, USR și UDMR, care să se ducă în fața parlamentului cu un guvern minoritar  reformist. Și să le transmiteți clar parlamentarilor că, dacă nu votează guvernuI, fiind al doilea guvern care este respins de Parlament, veți dizolva Parlamentul conform prevederilor constituționale și veți declanșa, astfel, alegeri parlamentare anticipate. (Ludovic Orban, Facebook)

* Ludovic Orban (n. 25 mai 1963) este un inginer și om politic român care a fost prim-ministru al României din noiembrie 2019 până în decembrie 2020. În această calitate, s-a întâlnit la Ierusalim, pe 3 noiembrie 2020, cu premierul Benjamin Netanyahu. Acesta din urmă, i-a spus oaspetelui român cu ocazia întâlnirii: ”Ești un prieten deosebit. România este un prieten; tu personal esti un prieten. Așa că vreau să spun bun venit, prietene, la Ierusalim. Bun venit". (Anima News)

Ludovic Orban a fost președinte al Partidului Național Liberal (PNL) între 2017 și 2021, care l-a expulzat la scurt timp după ce a pierdut candidatura pentru un nou mandat de lider al acestuia. 

A fost și ministrul Transporturilor din aprilie 2007 până în decembrie 2008 în cel de-al doilea cabinet Tăriceanu.

Din 2008 până în 2016, a fost membru al Camerei Deputaților de București. Și-a reluat mandatul parlamentar în Camera Deputaților după alegerile legislative din România din 2020; la scurt timp după aceea, a fost ales președinte al Camerei Deputaților din România. A demisionat din această funcție în octombrie 2021. Două luni mai târziu, a fondat un nou partid politic de centru-dreapta, Forța Dreptei (FD). / Sursa: Wikipedia


Trimiteți un comentariu

1 Comentarii