Forțele de securitate israeliene au descoperit un tunel săpat dinspre Iehuda & Shomron (Cisiordania) către teritoriul Israelului, în apropierea punctului de trecere Al-Za'im, la est de Ierusalim. Doi suspecți au fost arestați, fiind bănuiți că au participat la săparea tunelului și la pregătirea unor activități teroriste.
ANIMA NEWS - Potrivit poliției israeliene, tunelul, aflat la o adâncime de aproximativ 25 de metri, a fost identificat după o sesizare transmisă de Administrația Civilă. La fața locului au fost găsite unelte de săpat, mănuși, măști și alte obiecte despre care anchetatorii cred că au fost folosite în timpul lucrărilor.
Investigația criminalistică a inclus analiza probelor biologice și a urmelor ADN, care, potrivit autorităților, au condus la identificarea suspecților. Cei doi au fost reținuți în cadrul unei operațiuni comune desfășurate de Poliția de Frontieră și poliția districtului Ierusalim.
Suspecții sunt un palestinian din Al-Eizariya și un rezident din estul Ierusalimului, ambii în jurul vârstei de 30 de ani. Ei au fost transferați pentru audieri, iar ancheta este în desfășurare.
Poliția investighează suspiciunea că tunelul urma să fie folosit pentru desfășurarea unor atacuri teroriste și pentru introducerea ilegală în Israel a unor persoane fără drept de ședere. Comandantul Unității Centrale a districtului Iudeea și Samaria a declarat că amenințarea a fost dejucată înainte de a se materializa. (Anima News)
© Anima News 2026. Materialul poate fi preluat gratuit cu menționarea obligatorie a sursei: Anima News.


0 Comentarii