Iranul și Rusia au semnat un memorandum de cooperare nucleară civilă în valoare de 25 de miliarde de dolari, potrivit ambasadorului iranian la Moscova, Kazem Jalali.
ANIMA NEWS - Jalali a prezentat acordul la o conferință desfășurată la Moscova, cu participarea unor oficiali și experți nucleari din ambele țări. El a spus că proiectul vizează extinderea infrastructurii nucleare civile a Iranului.
Memorandumul include dezvoltarea centralei nucleare Hormoz și extinderea centralei Bushehr, singura centrală nucleară operațională a Iranului. Unitățile doi și trei de la Bushehr sunt deja în construcție.
Potrivit presei iraniene, proiectul Hormoz urmează să fie dezvoltat de sectorul privat iranian în cooperare cu Rosatom, compania nucleară de stat a Rusiei. Acordul include și cooperare privind centrale nucleare de dimensiuni mici.
Jalali a menționat și colaborarea în domeniul radiofarmaceuticelor, folosite în medicina nucleară. El a spus că Iranul produce 70 de astfel de produse și a afirmat că utilizarea tehnologiei nucleare de către Teheran are scopuri pașnice. (Anima News)
© Anima News 2026. Materialul poate fi preluat gratuit cu menționarea obligatorie a sursei: Anima News.

0 Comentarii