Iranul amenință că își oprește meciurile de la Mondial în cazul unor steaguri sau scandări neautorizate

Iranul amenință că își va opri meciurile de la Campionatul Mondial 2026 dacă în stadioane vor fi afișate steaguri neautorizate sau vor fi scandate lozinci împotriva naționalei, relatează presa iraniană.

Andrei Mircescu

ANIMA NEWS
- Potrivit presei iraniene, care îl citează pe ministrul Sportului, Ahmad Donyamali, Teheranul a informat FIFA în legătură cu această poziție. Iranul își începe parcursul în Grupa G împotriva Noii Zeelande, pe 15 iunie, la Los Angeles.

Donyamali a declarat că, dacă vor fi aduse steaguri neoficiale sau vor fi scandate lozinci împotriva naționalei, managerul echipei va fi responsabil de oprirea meciului. El a adăugat că Iranul a primit asigurări că nu vor avea loc incidente perturbatoare la partida cu Egiptul.

Federațiile de fotbal din Iran și Egipt ceruseră anterior FIFA să împiedice orice activități legate de Pride LGBTQ în timpul meciului de la Seattle. Partida fusese desemnată de organizatorii locali drept „Pride Match”, în contextul weekendului Pride din oraș.

În aprilie, protestatari adunați în fața Congresului FIFA de la Vancouver au cerut excluderea Iranului din competiție, susținând că echipa reprezintă Gardienii Revoluției, nu poporul iranian. (Andrei Mircescu, Anima News)

© Anima News 2026. Materialul poate fi preluat gratuit cu menționarea obligatorie a sursei: Anima News.

Trimiteți un comentariu

0 Comentarii