Colombia: 13 morți și 17 răniți într-un atac pe autostrada Pan-Americană


 Cel puțin 13 persoane au fost ucise și 17 rănite într-un atac cu explozivi pe autostrada Pan-Americană din vestul Columbiei, autoritățile acuzând grupări dizidente FARC.

ANIMA NEWS - Cel puțin 13 persoane au fost ucise și 17 rănite într-un atac pe autostrada Pan-Americană în zona El Tunel din vestul Columbiei. 

Poliția locală a confirmat că în atac a fost folosit un dispozitiv exploziv improvizat. Guvernul columbian a acuzat grupările dizidente ale organizației gherilă FARC de realizarea atacului. 

Serviciile de urgență au intervenit rapid pentru a acorda asistență victimelor. Răniții au fost transportați la spitalele din apropiere. 

Președintele Columbiei a condamnat atacul și a promis măsuri ferme împotriva grupărilor ilegale.

Autostrada Pan-Americană traversează regiuni afectate de prezența grupărilor armate ilegale. 

Vestul Columbiei rămâne o zonă sensibilă din punct de vedere al securității. Autoritățile au intensificat patrulările în regiune după incident. 

 FARC s-a dezarmat oficial în 2017 în urma unui acord de pace cu guvernul, însă facțiuni dizidente continuă operațiunile violente. Traficul de droguri și controlul teritorial rămân motivele principale ale violenței în regiune. Comunitatea internațională a exprimat condoleanțe familiilor victimelor. Securitatea pe coridoarele de transport din Colombia reprezintă o provocare majoră pentru autorități. 

Investigațiile continuă pentru identificarea tuturor celor implicați în atac. (Anima News)

Trimiteți un comentariu

0 Comentarii